Blahodárné účinky na lidský organismus jsou jedny z hlavních důvodů zvyšujícího se zájmu o saunování. Návštěva sauny dokáže nechat odpočinout naší mysli, alespoň na chvíli zapomenout na problémy a povzbudit naší psychiku. Pravidelné saunování posiluje obranyschopnost našeho organismu a prospívá našemu zdraví.
Imunita
Studie prokázaly, že pravidelné trávení času ve vyhřáté sauně zvyšuje produkci bílých krvinek. Právě ty jsou nejdůležitějším obráncem vašeho imunitního systému. Jedna 15-ti minutová etapa v sauně dokáže zvýšit produkci bílých krvinek, konkrétně lymfocytů, bazofilů a neutrofilů. A právě tyto krvinky jsou to pravé pro boj proti nejrůznějším sezónním onemocněním.
Britská lékařská asociace ve své studii potvrdila, že pravidelné návštěvy sauny jednou týdně snižují riziko onemocnění o 30 %. Lidé, kteří chodí do sauny 2–3 krát týdně, snižují rizika onemocnění o celých 65 %.
Na celkovém zdravotním stavu se však nedílnou součástí podílí i psychická pohoda. Lidé, kteří jsou vystaveni chronickému stresu například z práce, mají imunitu velmi oslabenou a jsou proto k nemocem mnohem náchylnější. A to je problém, který sauna také řeší. Pravidelné saunování totiž v těle uvolňuje důležité hormony, které vytváří pocit štěstí.
Psychika
Saunování může prodloužit váš život i po psychické stránce. Možná i vy patříte k těm, kteří nenávidí zimu a snaží se ji nějak “přežít,” než přijdou teplejší dny. Mnoho lidí díky saunování přišlo na chuť zimě a zamilovali si temná rána i vlezlý mráz, protože zjistili, že se jedná jen o dočasné nepohodlí. Veškeré nevýhody zimy se snáší mnohem lépe, když víte, že večer si můžete zajít do vyhřátého saunového ráje, ve kterém zapomenete na veškerý chlad světa.
Detoxikace organismu
Přestože se tělo umí zbavovat škodlivin samo, sauna může tento proces významně urychlit a pomoci při hloubkové detoxikaci. V sauně se zlepší krevní oběh a dochází v ní k pocení, které pomáhá zbavovat tělo toxinů.
Prokrvení pokožky a zpomalení jejího stárnutí
Odborníci doporučují saunu pro její schopnost výrazně omladit pokožku. Saunování zlepšuje krevní oběh, díky němuž se do pokožky uvolňuje více kyslíku a živin. Sauna podporuje tvorbu kolagenu a pokožku tak hloubkově čistí. Výsledkem je zdravější a lépe hydratovaná pleť.
Uvolnění a regenerace svalů, zmírnění bolesti kloubů
Pobyt v sauně se doporučuje jak aktivním sportovcům, tak i lidem s bolestmi kloubů. Teplo v saunách stimuluje proteiny tepelného šoku, které podporují růst svalové hmoty. Růstový hormon dále napomáhá regeneraci svalů i kostí, růstu svalů a urychluje dobu rekonvalescence po úrazech. Díky uvolněnému průtoku krve se všechny živiny distribuují až do poslední kapiláry zatíženého, unaveného a namoženého svalu. Saunování může také být prospěšné při zmírnění projevů bolesti kloubů.
Krevní tlak
Pravidelný pobyt v sauně stimuluje srdce k činnosti tak, že ho nutí přizpůsobovat se střídání teplot a tím ho udržuje fit. Působení tepla totiž rozšiřuje cévy a nižší krevní tlak jde ruku v ruce s nižším rizikem infarktu a dalších kardiovaskulárních chorob.
Srdeční činnost
Sauna funguje jako výborná prevence nemocí srdce. Vysoká teplota přiměje srdce k vyšší aktivitě (až 140 tepů za minutu), což odpovídá fyzickému cvičení lehčí až střední zátěže. Tělo si tedy při saunování užívá stejných výhod, jako při cvičení — vyššího prokrvení a eliminace srdečních arytmií.
Pokud však trpíte nestabilní angínou pectoris či jste v nedávné době prodělali infarkt myokardu, pak si saunu raději odřekněte.
Otužování
Otužování se stává fenoménem dnešní doby. O tom, že je zdraví prospěšné nelze pochybovat. Je prokázáno, že lidé, kteří se otužují, nejsou tak často nemocní a pokud onemocní, má nemoc lehčí průběh. Otužování také upevňuje psychiku a duševní zdraví. Začněte s otužováním právě v sauně, kde se z vysoké teploty do studené vody budete přímo těšit.
Dlouhověkost
Byli to Skandinávci, kteří přišli s revolučním objevem. Saunování má šanci prodloužit lidský život. Vědci z finské univerzity objevili přímý vztah mezi frekvencí saunování a pravděpodobností úmrtí. Po 20 let zkoumali 2300 mužů ve středním věku. Rozdělili je do 3 skupin dle frekvence návštěvy sauny a zjistili, že pravidelní a nejpoctivější “saunovači” umírají později než lidé, kteří se saunovali nepravidelně nebo vůbec.
Je to samozřejmě zjednodušené tvrzení, které nebere v potaz jiný typ úmrtí než zdravotní důvody. Je však pravda, že v civilizovaných zemích jsou nejčastější příčinou úmrtí právě různá onemocnění (nejčastěji kardiovaskulárního typu). Tudíž na vztahu mezi častým saunováním a dlouhověkostí určitě něco bude.
Saunování se nedoporučuje, pokud máte vysoký krevní tlak, nemoci oběhového systému a srdce, nemocná játra a ledviny, kožní choroby, chřipku, horečku nebo jakýkoliv zánět – projevy onemocnění by se vlivem extrémní teploty mohou zhoršit.
Návštěva sauny se rovněž nedoporučuje při menstruaci a při těhotenství.
Před saunováním vypijte jednu až dvě sklenice vody či nealkoholického nápoje a během saunování i po něm doplňujte tekutiny.
Než vejdete do potní místnosti se řádně osprchujte a dostatečně osušte, abyste se zbavili nečistot a vaše kůže byla lépe připravená na detoxikaci.
V sauně si vždy sedněte nebo lehněte na čistý ručník, abyste zamezili přenosu bakterií z dřevěných prken pod vámi.
Během saunování i po jeho skončení nedělejte prudké pohyby, aby se vám nezamotala hlava.
Doba návštěvy potní místnosti by měla být cca. 15 min. (lze využít přesýpacích hodin) avšak spíše poslouchejte své tělo a když vám řekne, že je čas odejít opusťte potní místnost.
Po odchodu z potní místnosti se osprchujte a zchlaďte vlažnou nebo ještě lépe stunedou vodou bez mýdla (aby nedošlo by k ucpání pórů). V případě, že je k dispozici můžete využít i ochlazení v ledovém bazénu, jezeru nebo v ledové kádi.
Po ochlazení dopřejte tělu alespoň 15 min. odpočinku.
Tato saunová procedura by se měla opakovat nejlépe 3x.
Po saunování nesportujte a ideálně se vyhněte stresovým situacím.
Tip: Nahota je základ správného a zdravého saunování. Plavky ani spodní prádlo do sauny nepatří, protože zadržují vlhkost. V místech jejich dotyku s kůží se totiž množí bakterie a hromadí se zde toxické látky, které zvýšenou teplotou odcházejí z těla ven. Může proto dojít k nepříjemnému podráždění pokožky. Pokud vám brání v návštěvě sauny ostych před ostatními návštěvníky, můžete využít nabídek privátních saun, kde nebudete ostatními návštěvníky rušeni.
Saunování dětí je vhodné až přibližně od tří let. Nejlépe uděláte, když dítě posadíte co nejblíže k podlaze, nebo přímo na ní kde je snížená teplota.
Nicméně i tak by zde mělo dítě pobýt maximálně 3–8 minut. Následné ochlazení se doporučuje pouze vlažnou vodou.